Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pies ciągnie na smyczy – dlaczego, jak oduczyć

Facebook
Twitter
Jako oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Free Stock photos by Vecteezy

Pies ciągnący na smyczy to problem, którego przyczyny mogą być różne: instynkt łowiecki, brak szkolenia lub nagromadzenie energii. Jak temu zaradzić?

Spis treści - kliknij strzałkę

Pies ciągnie na smyczy – przyczyny

Pies, który ciągnie na smyczy podczas spaceru może być po prostu podekscytowany tym, że jest na dworze. W tym czasie zwierzak nie ma czasu zwracać uwagi na opiekuna po drugiej stronie smyczy. Znaczenie dla psa ma tylko chęć znalezienia się w miejscu, gdzie chce być i w takim tempie, które jak najszybciej mu to umożliwi.

Psy z silnym instynktem łowieckim będą ciągnąć na smyczy, gdy tylko zauważą innego psa, wiewiórkę, kota czy ptaki, za którymi chętnie pogonią. Gdy bodziec ten nie występuje, te same psy mogą całkiem grzecznie spacerować na smyczy bez konieczności zwalania opiekuna z nóg.

Kolejną przyczyną ciągnięcia przez psa na smyczy może być chęć przejęcia kontroli nad spacerem, spowodowana brakiem szkolenia. Pies zwyczajnie nie wie, że opiekun jest jego przewodnikiem, więc to on stara się nimi być. Ciągnięcie przez psa na smyczy może być zatem przejawem dominacji.

Ostatnim źródłem problemu ciągnięcia przez psa na smyczy jest nagromadzenie energii, której pies nie ma możliwości rozładowania, podczas codziennych aktywności poza domem. Mała ilość ruchu powoduje, że pies idący na spacer traci nad sobą kontrolę i koncentruje się tylko na tym, by pędzić przed siebie.

Jako oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Jak nauczyć psa nieciągnięcia na smyczy? W teorii ćwiczenia są bardzo proste, jednak praktyka wymaga od opiekuna psa cierpliwość, wytrwałości i żelaznej konsekwencji.

Ćwiczenie opiera się wyłącznie na jednej zasadzie: pies może iść, gdzie chce, ale wyłącznie, gdy smycz pozostaje luźna. Gdy pies ciągnie na smyczy, oznacza to dla niego koniec tej swobody. Dopóki smycz jest luźna, spacer przebiega bez zakłóceń, ale gdy tylko smycz się napręży, opiekun musi stanąć w miejscu. Ideałem byłoby kierowanie się tą zasadą od początku nauki chodzenia na smyczy ze szczeniakiem, dzięki czemu problem z chodzeniem na luźnej smyczy może się w ogóle nie pojawić. Słowne nagradzanie za właściwe zachowanie jest jak najbardziej wskazane.

Ćwiczenie chodzenia na luźnej smyczy po okresie 14 dni powinno przynieść oczekiwane efekty. Na pierwsze spacery z psem warto wybierać się w miejsca mniej rozpraszające uwagę szczenięcia. Dobrze jest również wybrać smycz o ograniczonej długości, którą łatwiej będzie kontrolować. Im dłuższa smycz, tym większa chęć swobody u psa, a więc zachęta do ciągnięcia. Niekiedy samo szarpanie smyczą wyzwala u psa ciągnięcie, dlatego nigdy nie można jej wykorzystywać siłowo. Nie szarp się z psem, bo to tylko zachęca go do ciągnięcia.

Schemat ćwiczenia:

  1. Zacznij spacer z luźną smyczą
  2. Kiedy pies zacznie ciągnąć – zatrzymaj się
  3. Zaczekaj, aż pies zdecyduje się poluźnić smycz
  4. Kiedy pies zwolni napięcie nawet na 1 sek., pochwal go
  5. Kontynuuj spacer

Pies ciągnie na smyczy – nic nie pomaga?

Pies, który ciągnie na smyczy, zazwyczaj potrzebuje większej ilości wysiłku i szkolenia. Te dwie rzeczy pozwolą na przerwanie tego nieprzyjemnego nawyku. Opiekun obserwując psa, będzie wiedział jaka jest przyczyna szarpania na smyczy. Jeśli dostrzegasz, że pies jest naładowany energią, a sama myśl o spacerze sprawia, że traci nad sobą panowanie, to oznacza, że trzeba z nim częściej wychodzić. Aby trochę opanować te emocje, przed wyjściem zaaranżuj wspólną zabawę, np. aportowanie, wspólna zabawa szarpakiem przez 10 minut. Aktywność ta pozwoli psu rozładować część energii zanim wyruszycie na spacer. Jeśli problem leży w zaniechaniu szkolenia, to warto zapisać psa na trening posłuszeństwa. Dzięki treningowi pies nauczy się zasad zachowania, będzie czekał na twoje wskazówki i komendy. Dla psa staniesz się przewodnikiem, który decyduje o tempie i kierunku spaceru, a sam pies będzie miej skłonny do przejmowania kontroli i ciągnięcia na smyczy.

Pies ciągnie na smyczy – uwaga od lekarza weterynarii

Psy, które stale ciągną na smyczy przypiętej do obroży, mogą uszkodzić sobie tchawicę. Najbardziej narażone są małe rasy psów, ze względu na delikatną budowę szyi. Dla nich polecane są szelki zamiast obroży, które odciążą szyję, rozkładając siłę szarpnięcia na klatkę piersiową.

Stosowanie kolczatek u większych psów w codziennych spacerach nie jest wskazane. Kolczatka jest obrożą treningową i powinna być założona w odpowiedni sposób, aby nie uszkodzić powłok skóry, nie ograniczyć dopływu powietrza do płuc poprzez ucisk tchawicy, a przez silne szarpnięcia obu stron jej uszkodzenia.

Dzieci nie powinny wprowadzać samodzielnie psów na spacer. Dziecko nie jest w stanie opanować psa szarpiącego się na smyczy. Co więcej, jeśli pies dopiero się uczy chodzić na luźnej smyczy, to nie można liczyć na utrzymanie reżimu treningowego.

Redakcja

Bibliografia

K. Sundance, Podstawy szkolenia psów, Wyd. Almapress, Warszawa 2021.

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

S. Winkler, Psy. Przewodnik dla właścicieli, Wyd. Klub dla Ciebie, Warszawa 2010.

Poznaj inne artykuły o behawioryzmie psów i kotów

Summary
Pies ciągnie na smyczy – dlaczego, jak oduczyć | Zoonews.pl
Article Name
Pies ciągnie na smyczy – dlaczego, jak oduczyć | Zoonews.pl
Description
Pies ciągnący na smyczy to problem, którego przyczyny mogą być różne: instynkt łowiecki, brak szkolenia lub nagromadzenie energii. Jak temu zaradzić?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x